در دانشگاه علم و صنعت؛

سامانه شبیه سازی میزان مبتلاشدن به كرونا در كشور رونمایی گردید

سامانه شبیه سازی میزان مبتلاشدن به كرونا در كشور رونمایی گردید

بیست و یكم: سامانه سیاست گذاری هوشمند بحران های اپیدمیك (ساهوپ) دانشگاه علم و صنعت ایران بمنظور مقابله با كرونا افتتاح شد.


به گزارش بیست و یکم به نقل از مهر، سامانه سیاست گذاری هوشمند بحران های اپیدمیک (ساهوپ) دانشگاه علم و صنعت ایران، امروز با حضور مجتبی زارعی رئیس سازمان بسیج اساتید کشور و جبار علی ذاکری رئیس این دانشگاه افتتاح شد. در این نشست میرسامان پیشوایی عضو هیأت علمی دانشکده مهندسی صنایع و مسئول بسیج اساتید دانشگاه علم و صنعت ایران طراحی سامانه ساهوپ را حاصل همکاری اندیشکده حکمرانی دانشگاه علم و صنعت، بسیج اساتید دانشگاه و دانشکده های مهندسی پیشرفت و مهندسی صنایع دانست و در تشریح لزوم عرضه آن اظهار داشت: بگفته رهبر معظم انقلاب، جمهوری اسلامی حالا در مرحله دولت سازی است. از طرف دیگر دولت ها بدون سیاست گذاری های هوشمندانه و مبتنی بر شواهد علمی هزینه های زیادی را به کشور تحمیل می کنند. اجرای طرح ساهوپ به اصلاح و ارتقای سبک حکمرانی در ایران کمک می نماید، برای اینکه ابزار سیاست گذاری هوشمند را در اختیار دولت می گذارد. مدیر پروژه ساهوپ اضافه کرد: در دانشگاه علم و صنعت ایران تخصص های متنوع علوم انسانی و فنی در کنار یکدیگر وجود دارند و این یک مزیت رقابتی برای دانشگاه شمرده می شود. پیشوایی رصد پیامد سیاست ها، افزایش سرعت و دقت سیاست گذاری، تبدیل تصمیم های سیاسی به امری کارشناسی، امکان شبیه سازی بحران هایی مانند کرونا، تست انواع سیاست های کنترلی تحت دوزهای مختلف با زمان های اعمال متفاوت را همچون مزایای سامانه ساهوپ دانست و اظهار داشت: این سامانه توسط یک گروه ده نفره بین رشته ای با تخصص های مهندسی سیستم، سیاست گذاری و اپیدمولوژِی مبتنی بر متدولوژی پویایی شناسی سیستم ها و مدل اپیدمی اصلاح شده SEIR طی مدت دو ماه کار فشرده طراحی و پیاده سازی شده است.
وی در ادامه به تشریح معماری و نحوه عملکرد این سامانه و تشریح محیط کاربری آن پرداخت و اشاره کرد: افراد عادی بدون بهره مندی از دانش تخصصی می توانند از سامانه مورد اشاره بهره بگیرند و ما می توانیم در صورت حمایت کافی در آینده ماژول بهینه سازی را برای پیشنهاد سیاست های اعمالی بهینه به آن اضافه نماییم. افزایش دقت پارامترهای فنی با بهره گیری از تکنیک های یادگیری و تجربیات خبرگان اپیدمولوژی نیز امکان دارد. پیشوایی در آخر پیشنهاد راه اندازی مرکز حکمرانی هوشمند در دانشگاه علم و صنعت ایران را برای خدمت رسانی به بخش های مختلف حاکمیتی بیان کرد و توسعه سامانه های حکمرانی هوشمند در حوزه های مختلف اقتصادی و اجتماعی را باتوجه به نیازهای دستگاه های حاکمیتی و نیز اتصال سیستم های اطلاعاتی به این سامانه ها برای افزایش دقت آنها را یک لزوم دانست. به گزارش بیست و یکم به نقل از مهر، این سامانه بوسیله دریافت اطلاعات از سامانه های مختلف در کشور و با بهره بردن از مدلهای شبیه سازی در ریاضیات، مهندسی صنایع و غیره قادر به پیش بینی و شبیه سازی میزان مبتلاشدن به کرونا در کشور در آینده و سناریوسازی برای بهبود تصمیم های مدیران کلان کشور است. بعنوان مثال این سامانه پیش بینی می کند که با اعمال چه نوع سیاست های قرنطینه و تعطیلی کدامیک از مراکز و سازمان ها در کشور می توان پیک مبتلاشدن به کرونا را به شکلی مدیریت کرد که بیمارستان ها و مراکز درمانی کشور با کمبود تخت آی سی یو و امکانات درمانی مواجه نشوند.


منبع:

1399/02/13
23:57:54
5.0 / 5
2388
تگهای سامانه شبیه سازی میزان مبتلاشدن به كرونا در كشور رونمایی گردید: دانشگاه , دستگاه , صنعت , طراحی
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم