خواب ناکافی تا چه حد بر بدن تاثیر منفی می گذارد؟

خواب ناکافی تا چه حد بر بدن تاثیر منفی می گذارد؟

بیست و یکم: یافته های یک مطالعه نشان داده است، نداشتن خواب کافی می تواند خطر گرفتگی عروق پا را تقریباً دو برابر نماید.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از اس اف، نتایج یک مطالعه جدید نشان میدهد که کم خوابی در شب می تواند خطر گرفتگی عروق پا را تقریباً دو برابر نماید. دانشمندان مؤسسه کارولینسکا می گویند خواب کمتر از ۵ ساعت با افزایش ۷۴ درصدی خطر مبتلاشدن به بیماری شریان محیطی (PAD) در مقایسه با ۷ تا ۸ ساعت خواب مرتبط می باشد.
داده ها نشان میدهد که بیش از ۲۰۰ میلیون نفر در سراسر جهان به بیماری شریان محیطی (PAD) مبتلا هستند. این بیماری موجب مسدود شدن شریان های پا، محدود شدن جریان خون و افزایش ریسک سکته مغزی و حمله قلبی می شود. پژوهشگران گفتند: مطالعه ما نشان میدهد که خوابیدن هفت تا هشت ساعت در شب عادت خوبی برای کاهش خطر مبتلاشدن به بیماری شریان محیطی است. خواب ناکافی در شب و چرت زدن در روز قبلا با افزایش ریسک بیماری عروق کرونر مرتبط بوده است که مانند بیماری شریان محیطی ناشی از گرفتگی عروق است.
پژوهشگران گفتند: علاوه بر این، مشکلات خواب در بین شکایات رتبه بندی شده در بیماران مبتلا به بیماری شریان محیطی قرار دارند. داده های محدودی در مورد تأثیر عادات خواب بر بیماری شریان محیطی و بالعکس وجود دارد و هدف مطالعه ما پر کردن این شکاف بود.
این تیم ۶۵۰ هزار شرکت کننده را در یک تحلیل و بررسی دو قسمتی مورد مطالعه قرار دادند. پژوهشگران ابتدا یک مطالعه مشاهده ای انجام دادند که ارتباط بین مدت زمان خواب و چرت زدن در طول روز را با خطر بیماری شریان محیطی بررسی می کرد. آنها سپس از داده های ژنتیکی ۶۰۸ هزار و ۶۱۰ بزرگسال برای انجام کارآزمایی های تصادفی کنترل شده طبیعی به نام تصادفی سازی مندلی استفاده کردند.
تجزیه و تحلیل مشاهده ای کمتر از ۵۳ هزار و ۵۰۰ بزرگسال نشان میدهد که کسانی که کمتر از پنج ساعت در شب می خوابند حدودا دو برابر در معرض خطر مبتلاشدن به بیماری شریان محیطی هستند.
روش تصادفی سازی مندلی این یافته را تایید نمود. نتایج نشان میدهد که در صورتیکه خواب کوتاه خطر مبتلاشدن به بیماری عروق محیطی را بیشتر می کند، این وضعیت با افزایش احتمال خواب کوتاه مرتبط می باشد.
آیا خواب بیش از اندازه بر خطر بیماری شریان محیطی تأثیر می گذارد؟
خواب زیاد نیز می تواند خطرناک باشد. بزرگسالانی که هشت ساعت یا بیشتر می خوابیدند، ۲۴ درصد بیشتر در معرض خطر مبتلاشدن به بیماری شریان محیطی بودند. با این وجود، روش تصادفی سازی مندلی نشان میدهد که هیچ رابطه علی بین خواب طولانی و بیماری شریان محیطی وجود ندارد.
یافته های این مطالعه در «European Heart Journal» منتشر گردید.1402/01/01
20:45:50
0.0 / 5
228
تگهای خواب ناکافی تا چه حد بر بدن تاثیر منفی می گذارد؟: پژوهش , شركت
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
بیست و یکم