ماهواره های استارلینک رصدهای هابل را مختل می کنند

ماهواره های استارلینک رصدهای هابل را مختل می کنند

به گزارش بیست و یکم، ستاره شناسان اخطار داده اند که ماهواره هایی همچون استارلینک می توانند رصدهای تلسکوپ هایی که در مدار نزدیک به زمین فعالیت می نمایند را مختل کند.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از دیجیتال ترندز، ستاره شناسان بار دیگر نگران تأثیر ماهواره هایی مانند ماهواره های اینترنتی استارلینک شرکت اسپیس ایکس بر تحقیقات علمی هستند. یک مطالعه جدید به بررسی تأثیر چنین ماهواره هایی بر رصدهای تلسکوپ فضایی هابل پرداخته و دریافته است که رصدها هم اکنون تحت تأثیر تعداد ماهواره های مجاور قرار گرفته اند.
تلسکوپ هایی مانند هابل به علت موقعیت مکانی خود در منطقه ای به نام مدار پایین زمین(LEO) در مقابل تداخل ماهواره ای صدمه پذیر هستند. این منطقه در ارتفاع کمتر از ۱۲۰۰ مایلی(۱۹۳۱ کیلومتری) از سطح زمین، هم برای پروژه های علمی مانند هابل و ایستگاه فضایی بین المللی و هم برای پروژه های تجاری مانند ابرصورت های فلکی ماهواره ای اهمیت زیادی دارد. در حالیکه سال هاست در این منطقه ماهواره ها وجود دارند اما اخیرا تعداد این ماهواره ها به صورت قابل ملاحظه ای افزایش پیدا کرده که علت آن به صورت ویژه وجود پروژه هایی مانند استارلینک است که بر استقرار هزاران ماهواره در مدار متکی هستند.
وقتی این ماهواره ها از مقابل تلسکوپ هایی مانند هابل عبور می کنند، می توانند رگه های روشنی را بر روی تصاویر به علت بازتاب نور خورشید ایجاد کنند که این موضوع، داده ها را از نظر علمی بی فایده می کند. محققان دریافتند که تنها بخش کوچکی از تصاویر هابل در حدود کمتر از یک درصد هم اکنون تحت تأثیر قرار گرفته اند و تصاویر مختلفی با رگه های اختلال مانند تصویر زیر بوجود آورده اند. این نگرانی بزرگی برای آینده است، چونکه مقرر است تعداد چنین ماهواره هایی طی چند سال آینده افزایش یابد.


نویسندگان این مطالعه برای نشان دادن مقیاس بالقوه مشکل، داده هایی را در مورد تعداد فعلی ماهواره ها در مقایسه با تعداد پیشبینی شده ماهواره های پرتاب شده در دهه آینده عرضه دادند.
آنها نوشتند: تا تاریخ این بررسی، ۱۵۶۲ ماهواره استارلینک و ۳۲۰ ماهواره وان وب در مدار بودند که جمعیت ماهواره های نزدیک به مدار هابل را زیاد می کند. با این حال، تعداد ماهواره های موجود در مدار نزدیک به زمین در آینده افزایش خواهد یافت، به صورتی که تخمین زده می شود که تعداد ماهواره ها در این مدار به ۶۰ هزار تا ۱۰۰ هزار ماهواره تا دهه ۲۰۳۰ برسد.
اسپیس ایکس تلاش هایی برای کاهش تأثیر ماهواره های خود بر رصدهای نجومی انجام داده است. برای مثال این شرکت آنها را با رنگ تیره تری رنگ کرده تا از بازتاب نور خورشید جلوگیری شود و مدار آنها را طوری تنطیم کرده تا کمتر نور خورشید را منعکس کنند. اما همانطور که این مطالعه نشان می دهد، پاسخ به این سؤال که چه کسی می تواند از فضا استفاده نماید و این که آیا اولویت باید به تحقیقات علمی داده شود یا شرکتهای خصوصی به این زودی ها امکان پذیر نیست.
این تحقیق در مجله Nature Astronomy انتشار یافته است.
منبع:

1401/12/15
13:25:39
0.0 / 5
377
تگهای ماهواره های استارلینک رصدهای هابل را مختل می کنند: اینترنت , تحقیقات , تلسكوپ , دیجیتال
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
بیست و یکم