زلزله ایران را بیش از ۷۰۰ بار لرزاند

زلزله ایران را بیش از ۷۰۰ بار لرزاند

بیست و یکم: برمبنای آمار شبکه های لرزه نگاری مرکز لرزه نگاری کشوری وابسته به مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، ایران در بهمن ماه 1401، بیش از 700 بار لرزید.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا، شبکه های لرزه نگاری مرکز لرزه نگاری کشوری وابسته به مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران در بهمن ماه ۱۴۰۱ تعداد ۷۰۶ زمین لرزه را ثبت کردند. این زمین لرزه ها در نواحی مختلف ایران و نواحی مرزی رخ داده و توسط شبکه های لرزه نگاری ثبت و تعیین محل شده اند. در بهمن ماه ۱۴۰۱ تعداد ۱۶ زمین لرزه با بزرگی بیش از ۴.۰ در داخل کشور توسط مرکز لرزه نگاری کشوری به ثبت رسیده است که بزرگ ترین آنها در روز شنبه، ۸ بهمن ماه ساعت ۲۱: ۴۴ در نزدیکی خوی در آذربایجان غربی با بزرگی ۵.۹ در مقیاس امواج زمین رخ داده است.

از نظر آماری ۶۱۴ زمین لرزه با بزرگی کوچک تر از ۳، تعداد ۷۶ زمین لرزه با بزرگی بین ۳و۴، تعداد ۱۵ زمین لرزه با بزرگی بین ۴ و ۵ و تعداد یک زمین لرزه با بزرگی بین ۵ و۶ بوده است. استان آذربایجان غربی با ۳۲۴ زمین لرزه ثبت شده دستگاهی بالاترین آمار زمین لرزه ثبت شده در بهمن ماه ۱۴۰۱ را به خود مختص کرده است و بعد از آن استانهای خراسان رضوی و خراسان جنوبی به ترتیب با ۶۵ و ۴۵ زمین لرزه قرار دارند.

مرکز لرزه نگاری کشوری در بهمن ماه امسال ۷ زمین لرزه در استان تهران ثبت کرده است که بزرگترین آنها با بزرگی ۳.۳ در مقیاس امواج درونی زمین در شهر دماوند بوده است.
نقشه رومرکز زمین لرزه های ایران و نواحی مجاور در بهمن ماه ۱۴۰۱


منبع:

1401/12/06
13:54:51
0.0 / 5
407
تگهای زلزله ایران را بیش از ۷۰۰ بار لرزاند: دانشگاه , دستگاه
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
بیست و یکم