آزمایش یک پیشران مبتنی بر آب روی ماهواره سونی

آزمایش یک پیشران مبتنی بر آب روی ماهواره سونی

بیست و یکم: یک شرکت پیشران ژاپنی نخستین فناوری آزمایشی رانشگر مبتنی بر آب خودرا اوایل ماه جاری در یک ماموریت اشتراکی با موشک فالکون 9 شرکت اسپیس ایکس به فضا پرتاب کرد.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، این شرکت که «Pale Blue» نام دارد، فناوری خودرا روی نانوماهواره سونی نصب کرد. شرکت سونی، ماهواره خودرا در اختیار شرکت «Pale Blue» قرار داد تا این شرکت فناوری پیشران آزمایشی خودرا روی پروژه Star Sphere به کار بگیرد. این پروژه یک ویدیوی ۴K از فضا برای اهداف هنری و آموزشی تهیه می کند.

ماهواره سونی به آزمایش سیستم جدید پیشرانش مبتنی بر آب کمک می کند
نخستین ماهواره پروژه «Star Sphere» سونی در روز ششم ژانویه به همراه ۱۱۳ ماهواره دیگر به عنوان قسمتی از ماموریت اشتراکی «Transporter ۶» اسپیس ایکس به فضا پرتاب شد. این تاسواره با نام «Star Sphere-۱» دارای یک دوربین فول فریم بوده و مجهز به سیستم پیشران بخار آب شرکت «Pale Blue» است و امکان نمایش این فناوری برای نخستین بار در فضا را فراهم نموده است. انتظار می رود این نمایش ظرف چند روز آینده صورت گیرد.
بر طبق بیانیه مطبوعاتی شرکت «Pale Blue»، پیشران کوچک آن با مانورهای اصلاح مدار دوره ای کوچک، عمر این ماهواره کوچک را ۲.۵ سال می افزاید. این شرکت توضیح می دهد که پیشران بخار آب چاره ای سازگار با محیط زیست در حالی است که تقاضا برای تاسواره ها رو به افزایش است.
جان آساکاوا(Jun Asakawa)، مدیرعامل و یکی از بنیانگذاران شرکت «Pale Blue»، می گوید: من بسیار خوشحالم که پیشران ایمن، پایدار و کم هزینه ما می تواند به این پروژه کمک نماید و ما متعهد به توسعه صنعت فضایی هستیم.
«Pale Blue» در سال ۲۰۲۰ تاسیس شد. این شرکت بر طبق تحقیقات انجام شده توسط دانشگاه توکیو و آژانس فضایی ژاپن(JAXA) درحال توسعه چندین سیستم پیشرانش مبتنی بر آب است.

پیشران های آبی و سبک می توانند آینده ناوبری تاسواره ها را تغییر دهند
پیشران بخار آب تنها روشی نیست که نویدبخش توسعه ناوبری پایدار و مقرون به صرفه برای تاسواره ها است.
ماموریت «Light Sail ۲» نشان داد که پرواز با نور نیز امکانپذیر است. این تاسواره از یک بادبان ۳۲ متر مربعی بهره برد تا در مدار ۳.۲ کیلومتر بالا برود. اساساً، تمام چیزی که یک تاسواره نوری به آن نیاز دارد تا خودرا برای مدتی طولانی در مدار نگه دارد، یک بادبان است که تنها از نیروی فوتون های نور خورشید استفاده می نماید.
در سال ۲۰۱۹، انجمن سیاره ای یک نمونه از بادبان خورشیدی به نام «Light Sail ۲» را به فضا پرتاب کرد. بیل نای(Bill Nye)، مدیر عامل انجمن سیاره ای، در مصاحبه ای اظهار داشت که «LightSail ۲» کاملاً فراتر از انتظارات او بوده است.
بااینکه «LightSail ۲» سرانجام سال قبل در جو زمین سوخت اما نمایش پیشران نوری آن داده هایی برای ماموریت های آینده ناسا فراهم نمود. اگر سیستم پیشران آبی «Pale Blue» به همان اندازه که این شرکت ادعا می کند موثر باشد، ماموریت «Star Sphere-۱» سونی می تواند میراثی مشابه «LightSail» داشته باشد.
تصاویر ثبت شده توسط «LightSail ۲» را می توانید در فیلم زیر مشاهده کنید.


1401/11/13
17:32:30
0.0 / 5
215
تگهای آزمایش یک پیشران مبتنی بر آب روی ماهواره سونی: آزمایش , آموزش , تحقیقات , دانشگاه
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
بیست و یکم