یك مقام مسول وزارت علوم مطرح كرد؛

نگرانی از معکوس شدن شیب افزایش شرکتهای فناوری

نگرانی از معکوس شدن شیب افزایش شرکتهای فناوری

به گزارش بیست و یکم، مدیرکل سیاستگذاری، برنامه ریزی و توسعه فناوری وزارت علوم ضمن اشاره به منفی شدن بودجه برخی پارک ها در لایحه ۱۴۰۲ اظهار داشت: نگران معکوس شدن شیب افزایش شرکتهای حوزه فناوری هستیم.امید رضایی فر در گفتگو با خبرنگار مهر، با انتقاد از وضعیت بودجه حوزه فناوری در لایحه ۱۴۰۲ اظهار داشت: در لایحه بودجه ۱۴۰۲ بودجه برخی پارک های علم و فناوری مثل پارک لرستان و آذربایجان شرقی نسبت به سال قبل کاسته شده است که این امر در جهت توسعه فناوری نیست. به صورت متوسط بودجه پارک ها حدود ۲۰ درصد افزایش پیدا کرده اما تا ۳۰ درصد افزایش هم می رسد.
مدیرکل سیاستگذاری، برنامه ریزی و توسعه فناوری وزارت علوم اضافه کرد: چالشی که هم اکنون وجود دارد اینست که حوزه هایی که به حمایت های مالی در حوزه فناوری می پردازند، در زمینه فناوری های توسعه یافته است، مثل صندوق نوآوری و شکوفایی و معاونت علمی و یا مجموعه های در رابطه با صندوق های خطرپذیری، در حالیکه هیچ مجموعه، هیچ حمایت و ساختاری برای پشتیبانی از فناوری و زایش فناوری ندارد.
رضایی فر با تکیه بر این که لازم است که یک مجموعه صندوقی و یک صندوق خطر پذیر واقعی بتواند در مرحله دره مرگ فناوری در مرحله ابتدایی و یا به اصطلاح در چارچوب فرشتگان نجات وارد شود، اظهار داشت: هم اکنون هیچ مجموعه اب برای این نوع حمایت نداریم و در این شرایط امکان دارد شیب افزایش تقاضای شرکت هایی که می خواهند در حوزه فناوری وارد شوند در سالهای آینده معکوس شود. این خطر بزرگی است و حتی امکان دارد به ناامیدی افرادی که می خواهند در این عرصه وارد شوند، بیانجامد.
وی تصریح کرد: البته ظرفیت هایی در قانون جهش دانش بنیان دیده شده ولی باید یک نفر در نقطه استارتِ حوزه فناوری حمایت کند. در قانون جهش هم نقطه شروع به صورت کامل حمایت نشده است و فکر می کنم حداقل ترین کار اینست که یک درصدی را در بودجه کل به یک صندوق جدیدی برای توسعه پژوهش منتهی به فناوری اختصاص بدهند.
وی اضافه کرد: حلقه اتصال این زنجیر در حوزه فناوری همیشه گم بوده است؛ ما در حوزه پژوهش حمایت هایی در چارچوب صندوق شورایعالی عتف و یا سامانه های ساتع و پشتیبانی هایی در تبصره های ۹ قانون بودجه داریم در حالیکه در تبدیل پژوهش به فناوری این حمایت وجود ندارد.
مدیرکل سیاستگذاری، برنامه ریزی و توسعه فناوری وزارت علوم ضمن اشاره به بی نتیجه بودن رایزنی ها با سازمان برنامه و بودجه و مجلس در جهت بهتر دیده شدن بودجه حمایتی از حوزه فناوری اظهار داشت: ما با سازمان برنامه و هم با بعضی از نمایندگان مجلس صحبت کردیم منتها مجلس می گوید سازمان برنامه باید تأمین منابع کند و رایزنی ها تابحال بی نتیجه بوده است.
رضایی فر خاطرنشان کرد: سال قبل در چارچوب تبصره ۱۴ بودجه، برای پشتیبانی از پارک ها و دانشگاه ها ۷۰۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده بود که از این میزان، ۲۰۰ میلیارد در ارتباط با پارک های علم و فناوری بود اما حتی یک ریال از این محل به پارک ها و حوزه فناوری اختصاص نیافت و در بودجه ۱۴۰۲ هم دیدگاه پشتیبانی از فناوری وجود ندارد که جای نگرانی دارد.

1401/11/08
11:38:09
0.0 / 5
233
تگهای نگرانی از معکوس شدن شیب افزایش شرکتهای فناوری: پژوهش , دانش بنیان , دانشگاه , شركت
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
بیست و یکم