کشف محل تخم گذاری 1000 کیلومتری دایناسورها در هند

کشف محل تخم گذاری 1000 کیلومتری دایناسورها در هند

بیست و یکم: یکی از بزرگترین مجموعه فسیل های تخم دایناسورها در محدوده ای به امتداد 1000 کیلومتر در هند کشف شده است که 6 گونه مختلف از دایناسورها را نشان میدهد.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، در مطالعه ای که بتازگی توسط دانشگاه دهلی انجام شده، ۹۲ لانه فسیلی از تعدادی از عظیم ترین دایناسورهای هند، یعنی خانواده تیتانوسورها کشف شده است.
برمبنای یک بیانیه مطبوعاتی که امروز انتشار یافت، کشف بیش از ۲۵۰ تخم دایناسور حفظ شده اطلاعات دقیقی در مورد زندگی تیتانوسورها در شبه قاره هند به دانشمندان ارائه می دهد.
تیتانوسور(titanosaur) نام یک بالاخانواده از بزرگ منخران(ماکروناریا) است. تیتانوسور دایناسوری با گردن و دُم دراز بوده که روی چهار پا حرکت می کرده و حدود ۹۰ میلیون سال قبل در دوران کرتاسه می​زیسته است. وزن این دایناسور علف خوار حدود ۱۵۰ تن و طول این جانور حدود ۴۰ الی ۴۵ متر بوده است.
تیتانوسورها چگونه تولید مثل می کردند؟
به خوبی شناخته شده است که استخوان ها و تخم دایناسورها از دوره کرتاسه پسین (۱۰۰.۵ میلیون سال پیش تا ۶۶ میلیون سال پیش) در گروهی از سنگ ها به نام «سازند لامتا»(Lameta Formation) در دره نارمادا در مرکز هند وجود دارد.
نویسندگان این پژوهش جدید، ۶ گونه مختلف تخم دایناسور را شناسایی کرده اند که نشان دهنده تنوع بیشتری از تیتانوسورها نسبت به آنچه قبلاً برای این منطقه شناخته شده بود، است.


این گروه از چیدمان لانه ها دریافتند که این دایناسورها تخم های خودرا در گودال های کم عمق و مشابه با تمساح های امروزی دفن می کرده اند.
تعدادی از بررسی ها روی این تخم ها مانند مورد نادر یک تخم با دو پوسته نشان میدهد که تیتانوسورها دارای فیزیولوژی تولید مثلی مشابه پرندگان بوده اند و ممکنست همانطور که در پرندگان امروزی دیده می شود، تخم های خودرا بصورت متوالی گذاشته باشند.
این لانه های تخم گذاری چه چیز دیگری را در مورد تیتانوسورها نشان می دهند؟
در صورتیکه هنوز تعیین جزییات رفتارهای تولید مثلی دایناسورها محل بحث است، این لانه های فسیلی که درست متعلق به پیش از آخر دوره دایناسورها هستند، دانشمندان را یک قدم به آن نزدیکتر می کنند.
هارشا دیمان، نویسنده اصلی این پژوهش، اظهار داشت: تحقیق ما وجود لانه های تخم گذاری گسترده از دایناسورهای تیتانوسور در منطقه مورد مطالعه را نشان داده است و بینش های جدیدی را در مورد شرایط حفظ لانه و استراتژی های تولید مثل این دایناسورها درست پیش از انقراض ارائه می دهد.
گانتوپالی وی آر، سرپرست این گروه پژوهشی نیز می گوید: این لانه های تخم گذاری دایناسورها از شرق به غرب در گستره ای حدود ۱۰۰۰ کیلومتری را در مرکز هند پوشش می دهند که یکی از بزرگترین محل های تخم گذاری دایناسورها در جهان است.
این پژوهش در مجله PLOS ONE انتشار یافته است.
منبع:

1401/10/30
16:19:23
0.0 / 5
276
تگهای کشف محل تخم گذاری 1000 کیلومتری دایناسورها در هند: پژوهش , تولید , دانشگاه
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
بیست و یکم