سیاره ای که مانند مارشمالو سبک است!

سیاره ای که مانند مارشمالو سبک است!

به گزارش بیست و یکم، ستاره شناسان یک سیاره فراخورشیدی را که به اندازه مشتری است، از نظر سبکی به مارشمالو تشبیه کرده اند.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از فوربس، ستاره شناسان با استفاده از یک تلسکوپ در آریزونا، سیاره ای به اندازه مشتری را در آسمان شب کشف کرده اند که باور دارند چگالی آن مشابه چگالی مارشمالو است. به قول آنها، این سیاره آن قدر سبک است که در وان پر از آب شناور می شود.
سیاره "TOI-3757 b" یک سیاره فراخورشیدی است که به دور یک ستاره کوتوله قرمز سرد می چرخد. این ستاره کوتوله قرمز، از همان نوعی است که حدود ۷۰ درصد از ستاره های کهکشان راه شیری را تشکیل می دهد. این سیاره، در فاصله حدود ۵۸۰ سال نوری از زمین، در صورت فلکی "ارابه ران"(Auriga) قرار دارد.
جرم سیاره TOI-3757 b، به اندازه یک چهارم مشتری و نیمی از زحل محاسبه شده است.
این سیاره، سبک ترین سیاره غول پیکر گازی به حساب می آید که تابحال در اطراف یک ستاره کوتوله قرمز کشف شده و کشف آن موضوعی اعجاب انگیز است. ستارگان کوتوله قرمز به رغم سردتر بودن نسبت به ستارگانی مانند خورشید، اغلب شعله هایی قوی را از خود آزاد می کنند که تصور می شود می توانند یک سیاره را از جو آن جدا کنند.
"شوبهام کانودیا"(Shubham Kanodia)، پژوهشگر لابراتوار زمین و سیارات در "موسسه علوم کارنگی"(CIS) و پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: پیش تر تصور می شد که سیارات غول پیکر به سختی در اطراف ستاره های کوتوله قرمز شکل می گیرند.
ستاره شناسان تابحال تنها توانسته اند سیارات غول پیکری به اندازه مشتری را پیدا کنند که دورتر از ستاره های کوتوله قرمز قرار دارند. کانودیا افزود: یافتن چنین سامانه هایی که دارای سیارات غول پیکر هستند و زمانی تصور می شد به ندرت در اطراف کوتوله های قرمز می چرخند، بخشی از هدف ما برای درک چگونگی تشکیل شدن سیارات است.

سیاره TOI-3757 b چگونه شکل گرفت؟
به قول پژوهشگران، یکی از علل این مورد می تواند یک تکامل بخصوص باشد که بر افزایش گاز و در نتیجه، بر چگالی کنونی آن تاثیر گذاشته است. یکی دیگر از علل می تواند مداری باشد که پژوهشگران گمان می کنند کمی بیضوی است. اگر این گونه باشد، TOI-3757 b گاهی اوقات به ستاره میزبان خود نزدیک می شود که می تواند به گرم شدن بیش از حد جو سیاره بیانجامد.
این سیاره در ابتدا با استفاده از "ماهواره نقشه بردار فراخورشیدی گذران" یا "تس"(TESS) ناسا کشف شد که نشان داد قطر آن ۱۵۰ هزار کیلومتر یعنی بزرگ تر از مشتری است و ۳.۵ روز به دور ستاره خود می چرخد.
"جسیکا لیبی رابرتس"(Jessica Libby-Roberts)، پژوهشگر مقطع دکتری "دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا"(Penn State) و نویسنده دوم مقاله اظهار داشت: مشاهدات آینده در مورد جو این سیاره با استفاده از تلسکوپ فضایی جیمز وب ناسا می تواند به آشکار کردن ماهیت پف کرده آن کمک نماید.
ستاره شناسان به تازگی این مورد را مطرح نمودند که سیاره های فراخورشیدی مشابه زمین امکان دارد خیلی بیشتر از آنچه قبلا انتظار می رفت، در اطراف کوتوله های قرمز وجود داشته باشند و در این دهه، سیاره ای را خواهیم یافت که اقیانوس ها، سواحل و قاره هایی دارد.
این پژوهش، در "The Astrophysical Journal" به چاپ رسید.
منبع:

1401/08/02
21:07:28
0.0 / 5
209
تگهای سیاره ای که مانند مارشمالو سبک است!: پژوهش , تلسكوپ , دانشگاه , سیاره
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
بیست و یکم