ساخت کلاه آتش نشانی مجهز به هوش مصنوعی

ساخت کلاه آتش نشانی مجهز به هوش مصنوعی

بیست و یکم: یک کلاه ایمنی جدید مجهز به هوش مصنوعی در صورتیکه وزنی کمتر از 1.5 کیلوگرم دارد، می تواند به آتش نشانان قدرت فوق العاده ای بدهد تا ضمن نقشه برداری سریع از محیط اطراف خود، قربانیان را سریع تر نجات دهند.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، محققان دانشگاه ادینبرو(Edinburgh) یک کلاه ایمنی مجهز به هوش مصنوعی ساخته اند تا به آتش نشانان کمک نماید در محیط های پر از دود بسادگی حرکت کنند و قربانیان را سریع تر نجات دهند.
طبق بیانیه مطبوعاتی که توسط پژوهشگران دانشگاه ادینبرو در اسکاتلند انتشار یافته است، این تیم با بهره گیری از حسگرها، دوربین های حرارتی و فناوری های رادار، این دستگاه را به وجود آورده است.
کریس شیائوکسوان لو، مدرس سیستم های فیزیکی-سایبری در دانشکده انفورماتیک دانشگاه ادینبرو می گوید: آتش نشان ها قهرمان هستند. همه این را می دانند. ما می خواهیم آنها توانایی ابرقهرمانی داشته باشند تا در بین دود و در تاریکی به خوبی ببینند و این قابلیت آنها را برای یافتن راهکارهای موثر برای جستجو و نجات بهبود می بخشد.
ابزارهای این کلاه هوشمند برای آسان تر کردن حرکت آتش نشانان در مناطق پر از دود، نقشه برداری از محیط اطراف و نجات افراد نیازمند طراحی شده اند.
پژوهشگران می گویند ما در طولانی مدت اهتمام خواهیم کرد کارآمدترین روش ارتباطی بین آتش نشانان حاضر در محل حادثه را با فرماندهان ارشد بیرونی بررسی نماییم تا همه سیستم ها کارآمدتر شوند.
نمونه اولیه آزمایش شده
این تیم تحقیقاتی نمونه اولیه این فناوری را با همکاری سازمان آتش نشانی و نجات اسکاتلند توسعه داده و آزمایش کرده است.
گلن مک کفر از فرماندهان آتش نشانی می گوید: تجهیزات ما در مواقعی ممکنست از نظر کاری که باید برای جستجو انجام دهیم، محدود کننده باشد. گرما و دود را نیز به آن اضافه کنید. بدین سبب داشتن تصویر حرارتی از نظر موقعیت مکانی به ما کمک زیادی می کند.
وی ادامه داد: با این دستگاه جدید ما می توانیم یک اتاق را خیلی بهتر اسکن نماییم و کاری را که تا حالا چند دقیقه به طول می انجامید را ظرف پنج تا ۱۰ ثانیه انجام دهیم. بدین سبب داشتن این کلاه هوشمند یک تغییر بزرگ است.
تیم سازنده این دستگاه هوشمند مدعی است وزن آن حدود ۱.۳۶۰ کیلوگرم است و از قطعات با قیمت مناسب تولید شده است به آسانی به کلاه آتش نشانی معمولی متصل می شود.
تهیه نقشه ۳ بعدی
جاه طلبی جدید تیم سازنده این دستگاه، تولید نقشه های سه بعدی از محیط عملیات آتش نشانان است.
پژوهشگران می گویند، هم اکنون ما تمام این مفهوم را آماده کرده ایم و در مرحله بعد بدنبال یافتن شرکای صنعتی مناسب هستیم که مایل به همکاری با ما هستند تا این فناوری را به بازار عرضه نماییم و برای آتش نشانان جهان مفید واقع شود.
لو می گوید: جاه طلبی بعدی ما این است که به این کلاه ایمنی توانایی تولید نقشه های سه بعدی را همراه با تعبیه یک نمایشگر بدهیم که آگاهی فضایی بیشتری را برای آتش نشان فراهم آورد.1401/07/16
21:35:34
0.0 / 5
414
تگهای ساخت کلاه آتش نشانی مجهز به هوش مصنوعی: آزمایش , پژوهش , تحقیقات , تولید
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
بیست و یکم