از جنس نانوذرات؛

چسب قوی سازگار با محیط زیست به بازار آمد

چسب قوی سازگار با محیط زیست به بازار آمد

به گزارش بیست و یكم با اینكه چسب های مایع مواد مفیدی هستند، اما معمولاً از مواد شیمیایی مضر برای طبیعت تولید می شوند. حال برای نخستین بار نمونه سازگار با محیط زیست این چسب ها تولید شده است.به گزارش بیست و یكم به نقل از نیواطلس، چسب های قطره ای كه معمولاً سطوح مختلف را طی مدت زمان كوتاهی به یكدیگر می چسبانند، متشكل از موادی هستند كه برای حفظ محیط زیست مناسب نیستند. حال دانشمندان راهی برای تولید این نوع چسب ها از مواد گیاهی ابداع نموده اند كه در صورت ضرورت می توان تركیبات آنها را به راحتی از روی سطوح مختلف پاك كرد.
تولید این چسب مایع با همكاری محققان فنلاندی، چینی و كانادایی صورت گرفته و مهم ترین ماده به كار گرفته شده در آن نانوذرات سلولزی است كه از گیاهان نسبتاً ارزان حاصل می شود. این ذرات حتی می توانند از مواد گیاهی دور ریخته شده مانند زباله های ناشی از آسیاب كردن محصولات كشاورزی یا حتی كاغذ برداشت شوند.
در نهایت آب هم به این نانوذرات افزوده می شود و نتیجه نهایی برای متصل كردن دو سطح به كار گرفته می شود. گرم كردن این مجموعه سبب بخار شدن آب و مستحكم شدن چسب می گردد. اجزایی كه بدین شیوه به هم پیوند بخورند می توانند تا حداكثر ۹۰ كیلوگرم وزن را هم تحمل كنند.
در این میان اگر دو سطح پیوند خورده با چسب در دو جهت متفاوت كشیده شوند، پیوند آنها گسسته می شود و می توان سطوح مورد اشاره را به راحتی از هم جدا كرد. خشك شدن این چسب در دمای عادی محیط حدود دو ساعت طول می كشد. اما در دمای بالای ۵۰ درجه سانتیگراد این زمان به میزان زیادی كاسته می شود.


منبع:

1398/12/06
23:36:41
5.0 / 5
4068
تگهای چسب قوی سازگار با محیط زیست به بازار آمد: ابداع , تولید , محصولات , محقق
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
بیست و یکم