گامی جدید به سمت ابداع سلول های خورشیدی نامرئی!

گامی جدید به سمت ابداع سلول های خورشیدی نامرئی!

به گزارش بیست و یکم پژوهشگران ژاپنی در پروژه جدید خود، یک سلول خورشیدی حدودا نامرئی را ابداع نموده اند که شفافیت آن به ۷۹ درصد می رسد.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، سلول های خورشیدی شفافی که می توانند پنجره ها، گلخانه ها، پنل های شیشه ای، دستگاههای هوشمند و موارد دیگر را به دستگاههای جمع آوری انرژی تبدیل کنند، گام دیگری به سمت حقیقت نزدیک شده اند.
گروهی از دانشمندان "دانشگاه توهوکو"(Tohoku University) ژاپن، یک سلول خورشیدی حدودا نامرئی را با استفاده از "اکسید قلع ایندیم"(ITO) ابداع نموده اند که می تواند بعنوان یک الکترود شفاف عمل کند و همچنین، یک سلول خورشیدی را از "سولفید تنگستن"(WS2) بعنوان یک لایه فوتواکتیو ابداع نموده اند.
نکته قابل توجه این است که این سلول، پتانسیل دستیابی به شفافیت ۷۹ درصدی را دارد و می تواند به انتقال سلول های خورشیدی حدودا نامرئی مبتنی بر "دی کالکوژنیدهای فلزات واسطه" (TMD) از مرحله ابتدایی به مراحل صنعتی کمک نماید.

شفافیت ۷۹ درصدی
به رغم پیشرفت های اخیر در حوزه سلول خورشیدی پروسکایت و نیمه رساناهای آلی، میانگین شفافیت قابل مشاهده در این سلول های خورشیدی، کمتر از ۷۰ درصد است. این امر هنوز یک چالش برای ابداع سلول های خورشیدی شفاف تر به حساب می آید.
این نوع جدید از فناوری پروسکایت، رابطی بین یک فلز و یک نیمه رسانا است که امکان جداسازی بار الکتریکی را فراهم می آورد.
سولفید تنگستن، عضوی از خانواده دی کالکوژنیدهای فلزات واسطه به حساب می آید که دانشمندان ادعا می کنند به علت داشتن بیشترین بازدهی در جذب، برای سلول های خورشیدی حدودا نامرئی مناسب می باشد.
مانع تماس بین سولفید تنگستن و اکسید قلع ایندیم، با پوشش دادن فلزات نازک مختلف و به کارگیری یک لایه نازک از "تنگستن تری اکسید"(WO3) تنظیم شد. در نتیجه، ارتفاع مانع به صورت قابل ملاحظه ای افزوده شد و توانست امکان جداسازی حامل بار الکتریکی را در این سلول خورشیدی افزایش دهد.
در نتیجه این آزمایش ها، پژوهشگران دریافتند که بازدهی تبدیل توان سلول خورشیدی با الکترود بهبودیافته، تا ۱۰۰۰ برابر بیشتر از دستگاهی است که از الکترود معمولی اکسید قلع ایندیم استفاده می نماید.
پژوهشگران باور دارند که توان یک سلول خورشیدی به اندازه یک سانتی متر مربع با میانگین بسیار بالایی از انتقال مرئی امکان دارد با تکرار آزمایش ها روی این دستگاه بهینه سازی شده افزایش یابد.
با کمک پژوهش هایی از این دست، در نهایت امکان دارد بتوان پنل های خورشیدی شفافی ساخت که نتایج گسترده ای داشته باشند. گزارش ها نشان می دهند که بین پنج تا هفت میلیارد متر مربع سطوح شیشه ای در آمریکا وجود دارد؛ از صفحه نمایش تلفن های همراه گرفته تا آسمان خراش ها. اگر بتوان از قدرت این سطوح استفاده کرد، مقدار زیادی برق تولید می شود.
این پژوهش، در مجله "Scientific Reports" به چاپ رسید.
منبع:

1401/04/26
10:27:19
0.0 / 5
526
تگهای گامی جدید به سمت ابداع سلول های خورشیدی نامرئی!: آزمایش , ابداع , پژوهش , تولید
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم