با یك ایمپلنت جدید ممكن شد؛

تسکین درد بدون دارو

تسکین درد بدون دارو

یک ایمپلنت قابل حل در بدن با خنک کردن اعصاب، درد را بدون نیاز به دارو از بین می برد.به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا، به نقل از نیو اطلس، هیچ کس نمی خواهد به درد مبتلا شود، اما گاهی مجبوریم شدیدترین دردهای جسمانی را تحمل نماییم. در عین حال، خطر اعتیاد به مواد ضد درد که مخدر هم هستند، ما را تهدید می کند. اینجاست که یک ایمپلنت جدید وارد میدان می شود تا با خنک کردن اعصاب، درد را کم کند.

دانشمندان آمریکایی نخستین ایمپلنت در نوع خویش را ساخته اند که درد را بدون دارو تسکین می دهد. این دستگاهِ زیست سازگار و محلول در آب، جایگزینی برای مواد افیونی و سایر داروهای بسیار اعتیادآور است. این دستگاه آزمایشی توسط تیمی به رهبری پروفسور جان اِی راجرز از دانشگاه نورث وسترن در حال توسعه است و قبلاً روی موش ها آزمایش شده و نتایج امیدوارکننده ای داشته است.

این ایمپلنت نرم و منعطف که به طور عمده از یک الاستومر زیست تخریب پذیر و زیست سازگار ساخته شده است، به شکل نوار نازکی است که در پهن ترین نقطه، 5 میلی متر عرض دارد و تقریباً به ضخامت یک تکه کاغذ است.

یک انتهای این ایمپلنت در خلال یک جراحی، به دور عصب محیطی پیچیده میشود و باید موقتاً خاموش باشد. این دستگاه به یک پمپ متصل است که در قسمت بیرونی بدن بیمار قرار دارد. هر زمان که فرد آغاز به احساس درد در ناحیه صدمه دیده کرد، از پمپ برای ارسال جداگانه خنک کننده مایع و گاز نیتروژن به ایمپلنت استفاده می شود. مایع خنک کننده "پرفلوروپنتان" نامیده می شود و از نظر پزشکی جهت استفاده در دستگاههای استنشاقی تأیید شده است.

مایع خنک کننده از راه یک کانال میکروسیال درون دستگاه جریان می یابد، در حالیکه نیتروژن از راه کانالی دیگر جریان می یابد. هنگامی که این دو در یک محفظه مشترک جریان می یابند و با هم مخلوط می شوند، نیتروژن سبب می شود مایع خنک کننده به سرعت تبخیر شود و یک اثر خنک کننده موضعی ایجاد نماید. این اثر، عصب را بی حس می کند و باعث می شود که درد متوقف شود و تسکین یابد.

البته اگر عصب بیش از اندازه سرد شود، امکان دارد برای همیشه صدمه ببیند. برای پیشگیری از این اتفاق، یک سنسور یکپارچه به صورت مداوم دمای عصب را کنترل می کند. اگر هوا آغاز به سرد شدن بیش از اندازه کند، نرخ جریان مایع خنک کننده و نیتروژن هم متناسب با آن کاسته می شود.

این ایمپلنت جهت استفاده موقت و توسط افرادی مانند بیمارانی که درد پس از عمل های جراحی را تجربه می کنند، طراحی شده است.

ضمن این که کل این دستگاه به شکل بی ضرر بعد از انجام وظیفه در بدن حل و طی چند هفته توسط بدن جذب می شود؛ این بدان معناست که نیازی به عمل جراحی دوم برای برداشتن آن نیست.

راجرز می گوید: ما انگیزه درمان درد بدون دارو را به روش هایی که میتوان فوراً روشن و خاموش کرد و با قابلیت کنترل کاربر بر شدت تسکین، در سر داریم. فناوری ما از مکانیسم هایی استفاده می نماید که شباهت هایی به مکانیسم هایی دارد که سبب می شوند انگشتان شما در هنگام سرد شدن احساس بی حسی کنند. ایمپلنت اجازه می دهد تا این اثر به روشی قابل برنامه ریزی، به صورت مستقیم و به صورت موضعی برای اعصاب هدف، حتی آنهایی که در اعماق بافت های نرم قرار دارند، جاری شود.

این مطالعه در مجله Science انتشار یافته است.

1401/04/11
19:48:56
0.0 / 5
560
تگهای تسکین درد بدون دارو: آزمایش , دانشگاه , دستگاه , طراحی
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
بیست و یکم