شناسایی ۲ سرعت صوت در مریخ !

شناسایی ۲ سرعت صوت در مریخ !

به گزارش بیست و یکم آزمایشگاه پیش رانش جت ناسا به تازگی با انتشار ویدئویی کوتاه درباره سرعت صوت در مریخ توضیح داد.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا، اولین تجزیه و تحلیل صداهای ضبط شده توسط مریخ نورد استقامت نشان داده است که سرعت صوت در سیاره سرخ کمتر از زمین است. این سرعت همینطور برای صداهای با ارتفاع صوت پایین و بالا در نتیجه اتمسفر نازک مریخ و دی اکسید کربن متفاوت می باشد.
سرعت صوت فاصله ای است که یک موج صوتی در مدت زمان یک ثانیه در یک سیال می پیماید. سرعت صوت مشخص می کند که این موج در بازه مشخصی از زمان چه مسافتی را طی می کند. نَواک، زیرایی (زیر و بمی) یا ارتفاع صوت کیفیتی است؛ ادراکی در مورد صداها که اجازه درجه بندی و ترتیب دهی آنها برمبنای زیر و بمی را به ذهن می دهد.
گروهی از دانشمندان بین المللی که این صداهای ضبط شده را بررسی کردند، دریافتند که صدا با چه سرعتی در این جو بسیار نازک حرکت می کند یا این که صدای مریخ امکان دارد چگونه به گوش انسان برسد و چگونه دانشمندان می توانند از این صداهای ضبط شده جهت بررسی تغییرات ظریف فشار هوا در دنیای دیگر استفاده کنند. آنها همینطور با بررسی این صداها می توانند از وضعیت مریخ نورد استقامت هم آگاه شوند.
روی زمین، صوت معمولاً با سرعت ۷۶۷ مایل در ساعت (حدود ۳۴۰ متر در ثانیه) حرکت می کند؛ اما در مریخ، صداهای با ارتفاع صوت کم با سرعت حدود ۵۳۷ مایل در ساعت (۲۴۰ متر در ثانیه) حرکت می کنند، در حالیکه صداهای با ارتفاع صوت بلند با سرعت ۵۵۹ مایل در ساعت (۲۵۰ متر در ثانیه) حرکت می کنند. انتظار می رفت که یک جو سرد کربن دی اکسید بر سرعت صوت تأثیر بگذارد، اما این پدیده تا وقتی که ضبط انجام نشده بود، هیچگاه مشاهده نشده بود.
مریخ نورد استقامت به دنبال کشف حیات باستانی در سیاره سرخ است و درحالی که سایر مأموریت های مریخی به دنبال یافتن نشانه هایی از آب هستند، این مریخ نورد پا را یک قدم فراتر گذاشته و سنگ های قابل توجهی برای بازگرداندن به زمین جمع آوری کرده است. مقرر است ناسا و همتای اروپایی آن اواخر این دهه ماموریتی برای بازگرداندن نمونه ها به زمین به انجام برسانند.
مریخ نورد استقامت در سال ۲۰۲۱ در ۴۵ کیلومتری دهانه جزرو فرود آمد. دانشمندان این مأموریت باور دارند که میلیاردها سال پیش، این دهانه یک دریاچه و دلتای یک رودخانه را در خود جای داده بوده است و بنابراین این ناحیه به مکانی مناسب برای نمونه برداری و جستجوی نشانه های بالقوه حیات باستانی تبدیل گشته است.
"استقامت" بخش عمده ای از نخستین سال زمینی خویش را صرف کاوش در منطقه ای در جنوب و غرب محل فرود خود کرده است. حالا این مریخ نورد در راه بازگشت به نقطه فرودش است تا کار خویش را در دلتای باستانی ادامه دهد.


1401/01/14
12:58:05
0.0 / 5
678
تگهای شناسایی ۲ سرعت صوت در مریخ !: آزمایش , سیاره , كیفیت
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم