استفاده از نانوجوهر در منسوجات تولید داخل كشور

استفاده از نانوجوهر در منسوجات تولید داخل كشور

به گزارش بیست و یكم محققان كشور با فناوری نانو موفق به تولید جوهرهایی شدند كه در صنعت نساجی قابل استفاده می باشد.به گزارش بیست و یكم به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، پس از دو سال تحقیق و توسعه توسط گروهی از فارغ التحصیلان دانشگاهی، جوهر تصعیدی پرینتر جوهرافشان حاوی جزء نانومتری به تولید صنعتی رسیده و هم اكنون در صنعت نساجی داخل كشور مورداستفاده قرار گرفته است.
محققان در این شركت موفق به ساخت نانوجوهرهایی شده كه قابلیت استفاده روی منسوجات را دارد. هم اكنون این نانوجوهر توسط یكی از شركت های فعال در حوزه نساجی در داخل كشور مورداستفاده قرار می گیرد.
سید محمد موسوی فرد، عضو هیئت مدیره این شركت درباره جوهر تصعیدی پرینتر جوهرافشان حاوی جزء نانومتری اظهار داشت: این محصول هم اكنون با ظرفیت ۲۰۰ كیلوگرم در ماه تولید و به فروش می رسد هرچند كه ظرفیت تولید ما یك تُن در ماه است. یكی از شركت های نساجی از این جوهرها برای تولید محصولات خود استفاده می نماید.
موسوی فرد درباره كاربردهای این نانوجوهر تصعیدی عنوان كرد: این جوهر قابلیت استفاده روی سطوح مختلف همچون سرامیك، شیشه و چوب را دارا است هرچند كه بیشترین كاربرد این جوهر در بخش نساجی است. هم اكنون نمونه های چینی و كره ای این نوع جوهرها در بازار داخل كشور وجود دارد كه جوهر چینی از كیفیت بسیار نازلی برخوردار بوده، اما محصول ما از نظر كیفیت در سطح جوهرهای كره ای بوده و در عین حال قیمت آن نصف جوهرهای كره ای است. كشورهای همسایه می توانند بازار خوبی برای این محصول باشند و ما به دنبال برنامه ریزی برای صادرات این محصول هستیم.
به گفته موسوی فرد، این نانوجوهر در چاپگرها و پلاترهای بزرگ صنعتی هم قابل استفاده بوده و عملكرد آن بگونه ای است كه می توان این جوهر را روی كاغذ و همینطور به صورت مستقیم روی محصول موردنظر چاپ كرد.
وی تصریح كرد: این جوهر از دو بخش اصلی حلال و ماده رنگ زا تشكیل شده است، كه حلال آن آب بوده كه این مورد سبب شده تا این رنگ زیست سازگار باشد و ماهیت نانویی این محصول هم در بخش مواد رنگ زا است.
موسوی فرد این محصول را ماحصل یك كار تیمی توسط تعدادی از فارغ التحصیلان دانشگاهی می داند كه دغدغه كار صنعتی داشتند. در نتیجه پس از دو سال تحقیق و پژوهش موفق به تولید این محصول نانو شدند. آزمون های مختلفی روی این محصول در پژوهشگاه رنگ و دانشگاه امیركبیر انجام شده تا عملكرد آن به تایید برسد.

1398/10/27
12:17:47
5.0 / 5
4078
تگهای استفاده از نانوجوهر در منسوجات تولید داخل كشور: پژوهش , تولید , دانشگاه , شركت
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
بیست و یکم