هكرها، هوش مصنوعی و اینترنت اشیا در سال 2020

هكرها، هوش مصنوعی و اینترنت اشیا در سال 2020

بیست و یكم: ابزار مبتنی بر هوش مصنوعی و اینترنت اشیا، خطرات بسیاری در حوزه سایبری به همراه دارند و پیش بینی می شود با گسترش داده ها در سال 2020، این خطرات نیز افزایش یابند.


به گزارش بیست و یكم به نقل از ایسنا و به نقل از تك رادار، خطرات امنیت سایبری، پیچیده تر از همیشه است. پیش بینی می شود كه با گسترش استفاده از اینترنت اشیا و هوش مصنوعی، هر شخص تا آخر سال ۲۰۲۰ حدود ۱.۷ مگابایت اطلاعات در هر ثانیه تولید نماید. با تكامل فناوری های جدید، مجرمان سایبری، روش های جدیدی را برای هك كردن داده های حساس كشف می كنند. هوش مصنوعی و اینترنت اشیا این توانایی را دارند تا جوامع را متحول كنند اما باید دید كه این فناوری های پیشرفته چه خطراتی را در حوزه های گوناگون به همراه دارند.
تا زمانی كه راهكارهای امنیت سایبری مبتنی بر سخت افزار، در ابزار مبتنی بر اینترنت اشیا و هوش مصنوعی به كار گرفته نشوند، كاربران این ابزار در مقابل حمله های سایبری، لطمه پذیر خواهند بود. هر كس كه از ابزار مبتنی بر هوش مصنوعی استفاده می نماید، می تواند به تعداد قابل توجهی از كامپیوتر ها و شبكه های اینترنتی دسترسی داشته باشد. بانك ها، دولت ها، صنایع مربوط به سلامت و خانه های شخصی، بزرگترین دامنه های خطر هستند. مجرمان سایبری نیز این مساله را می دانند كه هرچه تعداد ابزار متصل به اینترنت بیشتر باشد، داده های بیشتری نیز در معرض خطر قرار دارند.
هوش مصنوعی به وجود آمد تا از یادگیری ماشینی برای انجام كارهایی فراتر از توانایی های انسان و قدرت درك او استفاده نماید. هوش مصنوعی می تواند برای درك الگوهایی تكامل یابد كه انسان توانایی پردازش آنها را ندارد. بررسی داده ها با روش های كاملا جدید، امكانات بسیاری ارائه می دهند اما راه را برای ورود خطرات سایبری نیز باز می كنند.

موسسات مالی
كارت های اعتباری و اطلاعات پرداخت، به واسطه پلت فرم های شركت هایی مانند گوگل و ابزار خودكار مانند دستیار صوتی "الكسا"(Alexa)، به كاربر امكان می دهند كه بسادگی خرید كند.
اطلاعاتی كه در این پلت فرم ها و ابزارها ذخیره می شوند، راحتی را به زندگی روزمره می آورند اما واقعیت این است كه خیلی از كاربران نمی دانند چه اتفاقی برای داده های شخصی آنها رخ می دهد. تمركز اصلی سازندگان این ابزار، تجربه مشتری و توانایی استفاده او است؛ در نتیجه معین نمی باشد كه فناوری تا چه اندازه ای بر ایمن نگه داشتن ابزار و حفاظت از داده های كاربران تمركز دارد.
اپلیكیشن های پرداخت كه توسط موسسات مالی ارائه می شوند، اطلاعات كاربر و زمان و مكان خرید را به خاطر می سپارند. این اپلیكیشن ها توانایی لازم را برای تشخیص الگوها دارند و از این قابلیت برای ایجاد مشخصات مربوط به داده های كاربران استفاده می نمایند. اپلیكیشن های پرداخت معمولا نسبت به ابزارهای مبتنی بر اینترنت اشیا و هوش مصنوعی، ایمنی بیشتری را شامل می شوند و می توانند تقلب را آگهی دهند اما میزان اطلاعات در دسترس آنقدر زیاد است كه باید اشخاص سومی وجود داشته باشند تا با كمك شبكه های بانكی و موسسات مالی، زمان و تلاش خودرا برای دستیابی به این داده ها وقف كنند.

سلامت
با وجود فناوری های موجود در صنعت سلامت، خطرات متمركز شده در این عرصه، جنبه شخصی تری پیدا می كنند. این ابزار به رغم ارائه فناوری های هوشمندی كه در حوزه سلامت ارائه می دهند، در معرض خطر حملات سایبری نیز قرار دارند. وجود خطر حمله سایبری به این معنا است كه داده های ذخیره شده در این ابزار، لطمه پذیر هستند و امكان خوانده شدن آنها توسط یك شخص سوم وجود دارد.
ابزار هوشمند حوزه سلامت باید برای پیش گیری از چنین خطراتی، سطحی از امنیت را عرضه كنند كه از نفوذ و دسترسی غیرمجاز جلوگیری نمایند. نفوذ غیرمجاز به این ابزار می تواند به شرایط خطرناكی منجر شود و خطر مرگ و زندگی را به دنبال داشته باشد برای اینكه این امكان وجود دارد كه یك هكر بتواند با دستیابی به این ابزارها، آنها را غیرفعال نماید و یا در آنها نقص عمدی به وجود بیاورد.خانه های هوشمند
خانه های هوشمند، گونه ای از فناوری را در دسترس قرار می دهند كه شاید تا دهه ها پیش، نا ممكن یا بی مدلول به نظر می رسیدند. در خانه های هوشمند، شاهد اتصال وسایلی مانند یخچال، كتری، لامپ و زنگ در به اینترنت هستیم. این ابزار كمك می كنند تا زندگی در خانه، با آرامش بیشتری جریان داشته باشد و كاربران بجای تمركز بر كارهای روزمره، توجه خودرا به كارهای مهم تری معطوف كنند.
نكته اصلی در مورد قابلیت های ابزار هوشمند خانگی این است كه می توانند نیازهای كاربران و الگوی زندگی آنها را با ردیابی و ثبت فعالیت آنها پیش بینی كنند. داده های ثبت شده به سرور منتقل می شوند اما اگر این ارتباط ایمن نباشد، پای هكرها را به خانه باز خواهدنمود. هكرها با دستیابی به داده های ابزار هوشمند خانگی می توانند از همه اطلاعات مربوط به خانه كاربر مطلع شوند و مشكلات امنیتی جدی برای او ایجاد كنند.

وسایل نقلیه
طی سال های اخیر، شاهد افزایش استفاده از ابزار مبتنی بر اینترنت اشیا در وسایل نقلیه و تشویق مردم به بررسی رانندگی آنها توسط یك ابزار بوده ایم.
این مساله تا اندازه قابل توجهی، به شركت های بیمه بستگی دارد كه به مشتریان خود امكان می دهند تا ابزاری را نصب كنند كه به گزارش داده ها بپردازند و در صورت رانندگی مطابق مجموعه ای از پارامترها، هزینه های بیمه را كاهش دهند. در هر حال، این ابزار نیز از حملات سایبری در امان نیستند و می توانند هم مشتری و هم سطح عملكرد او را تحت تاثیر قرار دهند.
هنگامی كه یك وسیله نقلیه به اینترنت متصل می شود، ارتباط میان شركت های بیمه و وسیله نقلیه، در دسترس هكرها نیز قرار می گیرد. دستیابی هكر به ابزار هوشمند وسیله نقلیه می تواند امكان بروز خطرات گوناگون و لطمه های جدی به آنرا فراهم آورد.
سرورهای شركت های بیمه كه داده ها را دریافت می كنند، می توانند در مقیاس های بزرگتر، هدف هكرها باشند. هكرها می توانند حملات ازراه دور را نسبت به كاروانی از وسایل نقلیه انجام دهند و نهایتا اگر شبكه ها كاملا تقسیم بندی نشده باشند، امكان دستیابی هكرها به شبكه شركت های بیمه و داده های شخصی كاربران وسایل نقلیه فراهم می شود.
سازندگان وسایل نقلیه، سیستم های هوشمند بسیاری را در مدلهای جدید ارائه می دهند. این سیستم ها می توانند امكان دستیابی وسیله نقلیه به تلفن همراه، مخاطبان، دوربین و همه داده های در رابطه با زندگی هوشمند افراد را فراهم آورند.
این داده ها، به شركت سازنده و سرورهای آن منتقل می شوند و اگر داده های یك وسیله نقلیه، قبل از فروش بطور كامل پاك نشده باشد، در فضای ابری آن باقی خواهد ماند. این مساله می تواند زمینه لازم را برای بروز خیلی از خطرات امنیتی فراهم آورد. برای نمونه مالك یا مالكان پیشین یك وسیله نقلیه می توانند به داده های مالك كنونی آن دسترسی داشته باشد و عملكرد وسیله نقلیه را نیز ارزیابی كنند.
این موضوع، در مورد ابزار هوشمند خانگی نیز صدق می كند و كاربر یك ابزار در صورت فروش آن، داده های شخصی خودرا در اختیار كاربر بعدی قرار خواهد داد. اگر حافظه این ابزار بطور كامل پاك نشود، كاربر در معرض خطر حملات سایبری قرار خواهد گرفت.

حملات سایبری در سال ۲۰۲۰
با شروع سال ۲۰۲۰، نیاز قابل توجهی به وجود امنیت در ابزارهای مبتنی بر اینترنت اشیا و هوش مصنوعی احساس می شود. اگر یك ابزار، ایمنی كافی را برای پیش گیری از حملات سایبری نداشته باشد، كل شبكه مربوط به آن در معرض حمله سایبری قرار خواهد گرفت. برطرف نمودن این ضعف می تواند امكان محافظت را هم به صورت شخصی و هم در سطح ملی فراهم آورد.
منبع:

1398/10/24
14:14:35
5.0 / 5
4581
تگهای هكرها، هوش مصنوعی و اینترنت اشیا در سال 2020: اپل , اپلیكیشن , اینترنت , تولید
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
بیست و یکم