سویه های جدید کووید-۱۹ موش ها را آلوده می کند

سویه های جدید کووید-۱۹ موش ها را آلوده می کند

به گزارش بیست و یکم تعدادی از پژوهشگران زیست شناسی در دانشگاه ایالتی جورجیا دریافتند که بعضی از گونه های جدیدتر ویروس ایجاد کننده عفونت کووید-۱۹ برخلاف سویه اصلی قادر به آلوده کردن موش ها است.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس دیلی ، این مطالعه که در مجله "Viruses" انتشار یافته است نشان داده است که نوع آلفای ویروس که نخستین بار در بریتانیا شناسایی شد و نوع بتای آن که در آفریقای جنوبی کشف شد می تواند در ریه موش ها تکثیر شود در حالیکه نوع اولیه ویروس سارس-کوو-۲ قادر به انجام این کار نبود.
"موکش کومار" (Mukesh Kumar)، ویروس شناس و متخصص ایمنی که این مطالعه را رهبری کرده است می گوید: این تکامل ویروس بدان معناست که حالا موش های آزمایشگاهی معمولی مدلهای مفیدی برای محققان هستند تا ویروس را بهتر درک کنند و اثرات طولانی مدت آنرا دریابند و همینطور درمان های بالقوه را آزمایش نمایند.
کومار اضافه کرد: این نتایج همینطور پتانسیل تکثیر و جهش ویروس را در جوندگانی که اغلب در مجاورت ساکنان شهرها زندگی می کنند، نشان داده است.
کومار اظهار داشت: این ویروس حالا می تواند گونه های حیوانی را بسیار راحتتر از گذشته آلوده کند. ازاین رو نگرانی ها در مورد خفاش ها، جوندگان و سایر حیوانات وحشی افزایش می یابد. امکان دارد جهش خطرناک دیگری در حیوانات اتفاق بیفتد و در نهایت به انسان ها بپرد.
کومار تصریح کرد که خیلی از حیوانات علایم عفونت را نشان نمی دهند یا علایم کمی نشان می دهند.
کارشناسان و محققان بهداشت عمومی به صورت کلی باور دارند که حیوانات وحشی و حیوانات خانگی احیانا ویروس را از افراد یا حیوانات دیگر دریافت کرده اند و می گویند خطر انتقال از این حیوانات به انسان کم است.
اعضای تیم کومار دریافتند که نوع بتا نسبت به نوع آلفا بیشتر قادر به آلوده کردن موش ها است و بار ویروسی بالاتری در ریه ها بوجود می آورد. محققان همینطور درحال بررسی این مورد هستند که آیا موش ها می توانند به انواع دلتا و اومیکرون آلوده شوند یا خیر.1400/11/01
12:16:01
0.0 / 5
786
تگهای سویه های جدید کووید-۱۹ موش ها را آلوده می کند: آزمایش , دانشگاه , متخصص , محقق
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
بیست و یکم