احتمال برخورد قطعاتی از موشک روسی به زمین!

احتمال برخورد قطعاتی از موشک روسی به زمین!

قطعات کوچک یک ماهواره نظامی روسیه و یک مرحله از موشک حامل آن ممکن است این هفته به زمین برخورد کند.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، نسل جدیدی از موشک حامل سنگین آنگارا (Angara A-۵) در روز ۲۷ دسامبر از پایگاه فضایی پلستسک (Plesetsk) در صورتیکه یک محموله مصنوعی را حمل می کرد، به فضا پرتاب شد.
قرار بود این موشک در مداری در فاصله ۲۲ هزار مایل از زمین قرار بگیرد، اما بروز یک مشکل در شعله ور شدن مرحله بالایی موشک موجب ماندن آن در مدار نزدیک به زمین شد.
متخصصان پیش بینی می کنند که ۲۰ تن محموله آن بامداد روز پنجشنبه، ۱۴ ساعت زودتر یا دیرتر، در جو زمین بسوزد و قطعات کوچکی از آن به زمین برخورد کند.
به گفته ی متخصصانی که این موشک را ردیابی می کنند، محتمل ترین سناریوی برخورد آن در اقیانوس آرام است، اما هنوز برای اظهار نظر قطعی در مورد محل برخورد آن بسیار زود است.
موشک آنگارا A-۵ مدرن برای اهداف روسیه در ارسال ماهواره های ناوبری جاسوسی و تسلیحاتی پیشرفته به مدار طی سال های آتی بسیار اهمیت دارد.
علاوه بر آن این پرتابگر سنگین در رسیدن به هدف دیگر روسیه یعنی ارسال ربات و در نهایت انسان ها به ماه در همکاری با چین نقش مهمی ایفا می کند.
آنگارا و پیشران پرسی (Persei) یک محموله ساختگی ماهواره را در این آزمایش پرواز با خود به مدار بردند. بنظر می رسد درحالی که پرتاب این موشک به خودی خود بی عیب و نقص انجام گرفت، اما مشکلی در مرحله بالایی پیشران پرسی بعد از جدا شدن آن ۱۲ دقیقه بعد از پرتاب رخ داد.
این بدان معناست که پیشران ها که باید روشن شده و محموله را فراتر از مدار نزدیک به زمین می بردند، کار نکردند و این محموله در فاصله ۱۵۰ مایلی از سطح زمین باقی ماند.
در این مدار محموله به سرعت کاهش ارتفاع پیدا می کند و در طول چند روز تا چند هفته بر زمین سقوط می کند. انتظار می رود این قطعات در روز پنجشنبه وارد جو زمین شوند.
ماهواره و موشک های بسیاری وارد جو زمین می شوند، اما آنها ورودی کنترل شده دارند و آژانس فضایی از محل و زمان دقیق فرود آنها آگاه است، اما این مساله در مورد مرحله بالایی پیشران پرسی صادق نیست و پیش بینی محل فرود این قطعات تا آخرین دقایق ممکن نیست.
روزنامه آنلاین کوزمولنتا (Kosmolenta) گفته بود که پرسی باید پنج بار موتورهای خودرا در این آزمایش روشن کند، اما این پیشران در دومین مرحله گرفتار مشکل شد.
"دیمیتری روگوزین" (Dmitry Rogozin) از متحدان نزدیک پوتین و رییس این آژانس فضایی در توییتی پرتاب موفقیت آمیز آنگارا را تبریک گفته بود، اما او افزود که باید منتظر عملکرد پیشران پرسی بمانیم.
انتظار می رود که بخش اعظم این موشک ۲۰ تنی هنگام ورود به جو بسوزد و چندین قطعه کوچک از آن بر روی سیاره ما فرود بیاید.1400/10/16
12:03:19
0.0 / 5
931
تگهای احتمال برخورد قطعاتی از موشک روسی به زمین!: آزمایش , ربات , سیاره , متخصص
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم