زندگی راحت چینی ها در فضا!

زندگی راحت چینی ها در فضا!

شرکت علوم فضایی و فناوری چین(CASC) بتازگی اظهار کرده است که فضانوردان چینی با بهره گیری از فناوری اطلاعات پیشرفته، خیلی راحت و آسوده در مدار زندگی و کار می کنند.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به قل از چاینادیلی، "بای لینهو"(Bai Linhou) معاون بخش طراحی این ایستگاه فضایی از آکادمی فناوری فضایی چین(CAST) بتازگی در یک کنفرانس مطبوعاتی اظهار داشت: چندین سیستم هوشمند در ماژول اصلی ایستگاه فضایی چین موسوم به "تیانه" وجود دارد.
فضانوردان می توانند روشنایی و تجهیزات آشپزخانه ماژول اصلی را بوسیله برنامه های تلفن همراه کنترل کنند. بگفته بای، آنها همین طور می توانند در اینترنت جستجو کنند و با خانواده و دوستان خود تماس تصویری برقرار کنند. فضانوردان با یک سیستم نور وصوت شناسی تعبیه شده در ماژول اصلی، می توانند شب ها راحت بخوابند. نوروصوت شناسی یا آکوستو-اپتیک(Acousto-optics) شاخه ای از فیزیک است که به بررسی برهم کنش امواج نوری و امواج صوتی و به ویژه پراش لیزر به وسیلهٔ امواج صوتی می پردازد.
"تانگ هونگبو"(Tang Hongbo)، یکی از سه فضانورد ماموریت "شنژو-۱۲"(Shenzhou-۱۲) چین اظهار داشت که فضانوردان می توانند ظرف نیم ساعت یک غذای گرم بخورند.
او همین طور اظهار داشت که فضانوردان به لطف بلندگویی که در صورت بروز مشکل به آنها اطلاع می دهد، می توانند در مدار به خوبی بخوابند.
بای افزود که زندگی و کار راحت بخش مهمی از طراحی فضاپیمای سرنشین دار چین است. پژوهشگران ماژول اصلی را آنقدر خوب طراحی نموده اند که فضانوردان می توانند به آسانی کار کنند.
اکنون سه فضانورد ماموریت شنژو-۱۳ چین در این ایستگاه فضایی حضور دارند. دو فضانورد مرد به اسامی "ژای زیگنگ" و "ای گوانگفو" و یک زن به نام "وانگ یاپینگ" سه فضانورد ماموریت شنژو-۱۳هستند. وانگ از اعضای ماموریت شنژو-۱۳ مادر یک دختر ۵ ساله و دومین زن فضانورد چینی است که در یک پرواز فضایی شرکت کرده است. وانگ یاپینگ که در خانواده ای روستایی به دنیا آمده است، به سبب مصمم بودن در میان همکارانش مشهور است. او بعد از لیو یانگ که در سال ۲۰۱۲ به فضا رفت دومین فضانورد زن چینی است که موفق به رفتن به فضا شده است. او پیش تر در ماه ژوئن ۲۰۱۳ در ماموریت شنژو ایکس شرکت کرده است.
فضاپیمای "شنژو-۱۳" سوار بر موشک "لانگ مارچ ۲ اف" ۱۵ اکتبر از مرکز پرتاب ماهواره جیوچوان در بیابان گبی در ساعت ۱۲: ۲۳ پس از ظهر به وقت منطقه زمانی شرقی(۱۹: ۵۳ به وقت تهران) به فضا پرتاب شد. "شنژو-۱۳" هشت ساعت بعد از پرتاب به ماژول اصلی ایستگاه فضایی چین به نام "تیانه"(Tianhe) متصل شد. آنها مقرر است شش ماه در ایستگاه فضایی چین بمانند و طولانی ترین ماموریت فضایی کشور را انجام دهند. شنژو- ۱۳ آخرین ماموریت امسال برای ساخت ایستگاه فضایی است. ایستگاه فضایی چین حداقل ۱۰ سال در فضا خواهد ماند، در صورتیکه انتظار می رود ایستگاه فضایی بین المللی در سال ۲۰۳۰ به فعالیت خود اختتام دهد. چین می خواهد تا سال ۲۰۳۰ به قدرت اصلی فضایی تبدیل گردد تا با رقبای خود همچون ایالات متحده، روسیه و آژانس فضایی اروپا همگام شود و پیشرفته ترین ایستگاه فضایی را که به دور زمین می چرخد، ​​ایجاد کند.1400/09/29
10:05:04
0.0 / 5
703
تگهای زندگی راحت چینی ها در فضا!: اینترنت , پژوهش , سیستم , شركت
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم