شکوه یک سحابی سیاره نما از لنز هابل

شکوه یک سحابی سیاره نما از لنز هابل

به گزارش بیست و یکم تلسکوپ فضایی هابل ناسا/آژانس فضایی اروپا موفق به ثبت تصویر یک سحابی سیاره نما معروف به ˮان جی سی ۲۴۳۸ˮ (NGC ۲۴۳۸) که بعد از مرگ ستاره ای شبه خورشید شکل گرفته، شده است.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از تی ای، سحابی سیاره نما نوعی سحابی گسیلشی است که از گاز و پلاسما تشکیل شده است. سحابی "ان جی سی ۲۴۳۸" در جنوب صورت فلکی کَشتیدُم(Puppis) قرار دارد و توسط هاله ای از گاز درخشان با وسعت بیشتر از ۴.۵ سال نوری احاطه شده است.
علت درخشش هاله آن پرتو یونیزان کوتوله سفید مرکزی است. پرتو یونیزان یا تابش یون ساز تابشی است که به اندازه کافی انرژی دارد تا الکترون ها را از اتم یا مولکول جدا کند یا به بیانی دیگر آنها را یونیزه کند.
ناسا درباره این سحابی اظهار داشت: این سحابی بعد از آنکه ستاره متوسط آن بعد از مرگ خود لایه هایی از گاز بیرونی اش را به فضا پرتاب کرد و هسته یک کوتوله سفید را پشت سر گذاشت، شکل گرفت.
خیلی از سحابی های سیاره دایره شکل یا حدودا گرد دارای این ساختارهای هاله ای هستند. اخترشناسان هم مدتها است که درحال بررسی چگونگی تکامل آنها هستند. ان جی سی ۲۴۳۸ یکی از این سحابی ها است.
در این تصویر رنگارنگ، رنگ آبی نشان دهنده اکسیژن(O III)، رنگ سبز نشان دهنده هیدروژن(H-alpha)، رنگ نارنجی نشان دهنده نیتروژن(N II) و رنگ قرمز نشان دهنده گوگرد(S II) است.1400/08/15
21:22:17
0.0 / 5
764
تگهای شکوه یک سحابی سیاره نما از لنز هابل: تلسكوپ , سیاره
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
بیست و یکم