در گزارش بیست و یكم اعلام شد؛

توانایی تولید روزانه ۵ تن جایگزین نهاده های دامی

توانایی تولید روزانه ۵ تن جایگزین نهاده های دامی

پژوهشگران در یک شرکت دانش بنیان موفق شده اند با تولید و پرورش لارو مگس، جایگزینی برای نهاده های دامی فراهم آورند این شرکت توانایی تولید روزانه 5 تن از این محصول را دارد.احمد قائمی مدیر عامل یک شرکت دانش بنیان فعال در حوزه تامین نهاده های دامی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: در این شرکت از سال ۹۲ فعالیتهایی در صنایع دام و طیور داشته ایم و هم اکنون حدود ۶ سال است که به شکل تخصصی در زمینه خوراک دام و طیور و آبزیان فعال هستیم.
وی با اعلان اینکه پروژه جدید این شرکت تامین پروتئین خوراک دام طیور و آبزیان با بهره گیری از لارو مگس است، افزود: با توجه به این که بازار نهاده های دامی گرفتار تنشهایی شده و این صنعت را با مشکل مواجه کرده است متخصصان این مجموعه توانستند روش جدیدی برای تامین پروتئین نهاده های خوراک دام طیور و آبزیان برمبنای نیاز بازار بیابند.
به گفته قائمی، در حقیقت منشا این پروژه، نیاز به حرکت در راه خودکفایی در حوزه نهاده های دامی بوده تا بتوانیم با لارو مگس مکمل های پروتئینی را به تولید برسانیم.
وی با اعلان اینکه این پروژه بتازگی با حمایت معاونت علمی و فناوری کلید خورده است، اظهار داشت: طرحی که ما ارائه کردیم به خاطر ایجاد نیاز به وجود آمده در نهاده های دامی بوده است.
مدیرعامل شرکت دانش بنیان با اعلان اینکه تولید لارو مگس کاربردهای دیگری نیز دارند و تنها در آفریقای جنوبی یک شرکت روزانه حدود ۵ تن لارو تولید می کند، افزود: اما این که فقط تولید این لاروها برای تامین پروتئین دام و طیور باشد در ایران و در کشور دیگری اجرائی نشده است.
وی افزود: این لاروهای مگس خواص انتی اکسیدانی دارند که یکی از نیازهای دام و طیور برای جایگزینی برخی نهاده های دامی شمرده می شود.
وی با اعلان اینکه ما توانایی تولید ماهانه ۵ تن لارو مگس را داریم، اظهار داشت: اما نیاز کشور بیش از اینهاست و ما باید پایلوت طرح را بگذرانیم تا بعد درباره میزان تولید قاطعانه سخن بگوییم.
به گفته قائمی، لارو مگس بحث جدیدی است که حتی می توان به صادرات آن نیز فکر کرد؛ اگر این تحقیقات جلو برود و اجرائی شود تا آخر سال به تولید ماهیانه ۵ تن لارو مگس برای کاربرد در خوراک دام و طیور می رسیم.
وی افزود: پودر لارو مگس درصد پروتئین خام بالایی دارد پس می تواند جایگزین اقلام پروتئین گیاهی مانند کنجاله سویا و دیگر دانه های روغنی شود. در صنعت شیلات پودر ماهی و پودر گوشت یکی از اقلام مهم غذایی است و پودر لارو مگس و دیگر حشرات جایگزین بسیار مناسبی برای پودر ماهی و پودر گوشت است.
بگفته مدیر عامل شرکت دانش بنیان، کشورهایی که مانند ایران وارد کننده ذرت و سویا هستند می توانند از این محصول استفاده کنند؛ همین طور در صورت تولید انبوه پتانسیل بازاریابی خوبی دارد.
وی افزود: این محصولی که تولید می نماییم در کشور های همسایه ایران مانند افغانستان و عراق احتمالاً بازار خوبی داشته باشد.
قائمی اظهار داشت: پودر لارو مگس خانگی درصد پروتئین بالایی دارد و از آنجا که برای تولید این محصول از ضایعات و بسترهایی که ارزش تغذیه بالایی ندارند و قیمت آنها پایین می باشد استفاده می شود بسیار مقرون به صرفه است.
وی اظهار داشت: محتوای اسیدهای آمینه در این محصول بسیار قابل قبول و چشم گیر است و نتایج پژوهش های انجام شده نشان از این دارد که عملکرد مناسبی در تولید پروتئین حیوانی از قبیل مرغ و ماهی داشته است.
وی افزود: مزیت دیگر این محصول مربوط به محتوای چربی های خاص آنست. اسیدهای چرب موجود در این محصول موجب می شود که میزان مقاومت به بیماریها در مرغ و ماهی افزایش یابد و در نهایت در مصرف دارو و واکسن صرفه جویی به عمل خواهد آمد.

1400/06/23
10:34:12
0.0 / 5
690
تگهای توانایی تولید روزانه ۵ تن جایگزین نهاده های دامی: پژوهش , تحقیقات , تولید , دانش بنیان
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
بیست و یکم