ناسا با انتشار تصاویر جدید تائید كرد

جمع آوری نخستین نمونه سنگ مریخی توسط استقامت

جمع آوری نخستین نمونه سنگ مریخی توسط استقامت

به گزارش بیست و یکم ناسا با انتشار تصاویری جدید موفقیت مریخ نورد استقامت در جمع آوری نخستین نمونه سنگ مریخی را تایید نمود.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، این آژانس فضایی در روز دوشنبه در توییتر خود نوشت "گرفتمش" و عکسی هم از هسته سنگی که کمی از یک مداد ضخیم تر است و داخل لوله مخصوص جمع آوری نمونه قرار دارد، منتشر نمود.
ناسا هفته گذشته اعلام نموده بود که به نظر می آید این مأموریت به درستی انجام شده است اما کم نور بودن تصویر به دست آمده، سبب می شد که محققان نتوانند از قرار گرفتن نمونه در لوله آزمایش کاملا مطمئن شوند، ازاین رو آنها باید تصاویر بهتری با نور بهتر ثبت می کردند و این کار مستلزم زمان بیشتری بود.اولین تصویر ثبت شده با نور نامناسب
ناسا در توییت جدید خود نوشت: با بهتر شدن نور تصویر میتوان نمونه ی جمع آوری شده را در لوله به خوبی مشاهده کرد. هدف بعدی بستن لوله و ذخیره کردن آن است.
سنگی که برای نمونه برداری مورد هدف قرار گرفت قطعه سنگی به نام "روشه" (Rochette) بود و مریخ نورد استقامت از یک مته در انتهای بازوی رباتیک دو متری خود برای حفر کردن سوراخی در این سنگ بهره برد.سنگ "روشه"
بعد از حفر سنگ و نمونه برداری از مرکز آن استقامت لوله مخصوص نمونه را پنج بار و هربار به مدت یک ثانیه به لرزش درآورد. این روش که "percuss to ingest" نامیده می شود سبب سرازیر شدن نمونه به پایین لوله و پاک شدن لبه های لوله ی آزمایش از مواد باقی مانده می شود.
مریخ نورد استقامت در ماه فوریه در بستر یک دریاچه باستانی در دهانه جزرو فرود آمد. مأموریت این مریخ نورد جستجوی نشانه های حیات باستانی است. همینطور استقامت در تلاش است تا خصوصیت های زمین شناختی و آب و هوای گذشته مریخ را مشخص نماید.


ناسا در نهایت نمونه های جمع آوری شده توسط استقامت را طی ماموریتی مشترک با آژانس فضایی اروپا در دهه ۲۰۳۰ به زمین باز می گرداند. پیش از این نخستین تلاش استقامت برای جمع آوری نمونه از سطح مریخ به علت سست بودن سنگ انتخاب شده با شکست روبرو شده بود.لوله پلمپ شده نمونه1400/06/17
11:57:12
0.0 / 5
799
تگهای جمع آوری نخستین نمونه سنگ مریخی توسط استقامت: آزمایش , ربات , محقق
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
بیست و یکم